کمپرس سرد به کدام مشکل چشمی کمک میکند؟

کمپرس سرد یک درمان خانگی بی خطر و موثر برای ناراحتی چشم است. مردم می توانند به راحتی آنها را با استفاده از وسایل خانه تهیه کرده و برای تسکین طیف وسیعی از بیماری ها ، از جمله مشکلات چشمی استفاده کنند.کمپرس سرد می تواند علائمی مانند تورم ، درد و خشکی چشم را تسکین دهد، بنابراین یک روش عالی برای افرادی است که دارای خشکی چشم و درد چشم هستند. از آنجا که کمپرس سرد عروق خونی را منقبض می کند ، می تواند ظاهر حلقه های تیره دور چشم و ناراحتی هایی همچون پف چشم را نیز بهبود ببخشد.در برخی موارد و مشکلات چشمی، استفاده از کمپرس گرم و قطره های چشمی نسخه ای یا بدون نسخه ممکن است یک درمان مناسب برای مشکلات چشمی باشند اما برای آشنایی با بیماری های چشمی که می توان آن هار را با کمپرس سرد درمان کرد و بهبود بخشید در ادامه این مطلب با مجله زیبا بمان همراه باشید

کمپرس سرد چگونه می تواند به چشم ها کمک کند؟

کمپرس سرد می تواند علائم مشکلات مختلف چشم را برطرف کند، به ویژه آن دسته از مشکلاتی  که نیازی به مراقبت پزشکی ندارند.

خشکی چشم

سالانه تعداد زیادی از افراد به مشکل خشکی چشم دچار می شوند. در این بیماری سطح رطوبت چشم کاهش پیدا می کند و چشم شما قادر به تولید اشک نخواهد بود و در نتیجه چشم حساس و خشک خواهد شد. علائم خشکی چشم عبارتند از:

 • احساس خارش یا سوزش در چشم
 • چشم های قرمز
 • حساسیت به نور
 • تاری دید

خشکی چشم زمانی ایجاد می شود که غدد اشکی رطوبت کافی تولید نکنند. پزشکان اغلب به افراد مبتلا به خشکی چشم توصیه می کنند از قطره های چشمی OTC که به اشک مصنوعی نیز معروف است استفاده کنند. یک مطالعه در سال 2013 نشان داد که استفاده از کمپرس سرد ممکن است به اندازه اشک مصنوعی در درمان خشکی چشم موثر باشد و این روش علاوه بر ارزان بودن ، یک گزینه درمانی طبیعی نیز است.

بیشتر بخوانید: آیا کمپرس گرم یا سرد می تواند به تسکین علائم خشکی چشم کمک کند؟

ورم ملتحمه یا چشم صورتی

آلرژی یا عفونت در چشم اغلب می تواند باعث بیماری چشمی به نام چشم صورتی یا ورم ملتحمه شود که معمولاً به خودی خود بهبود می یابد. علائمی که ممکن است در طی این بیماری احساس کنید شامل خشکی چشم و خارش می شود. استفاده از کمپرس سرد ممکن است تورم و قرمزی ناشی از چشم صورتی و یا همان ورم ملتحمه را کاهش دهد. افرادی که از کمپرس سرد برای بهبود این مشکل استفاده می کنند باید قبل از استفاده از تمیز بودن آن اطمینان حاصل کنند و بعد از هر بار استفاده آن را بشویند. توجه داشته باشید که در صورتی که علائم شدید باشند و همچنین اگر با درد شدید چشم، تولید چرک بیش از حد معمول مواجه بودید و به نور حساسیت داشتید باید به پزشک مراجعه کنید.

چشم درد

بسیاری از موارد می توانند باعث درد چشم شوند، از جمله:

 • یک جسم خارجی در چشم
 • آلرژی یا عفونت
 • تحریک لنزهای تماسی
 • کیست یا برآمدگی در اطراف پلک ، مانند چشم یا شالازیون

 در صورتی که با این مشکلات و درد چشم ناشی از آن ها روبه رو بودید، قرار دادن کمپرس سرد روی آسیب دیده  به مدت 15 دقیقه می تواند تورم را کاهش داده و درد را تسکین دهد.

بهتر است بدانید که اگر درد ناشی از چیزی در چشم است، از بیرون کشیدن آن یا فشار دادن چشم خودداری نمایید و در عوض، می توانید چشم را به آرامی با آب بشویید. اگر درد چشم در اثر تماس با مواد شیمیایی ایجاد می شود، باید چشم را با آب بشویید و فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

حلقه های تیره و ورم چشم

برخی از افراد بیشتر از دیگران دچار حلقه های سیاه دور چشم می شوند. این افراد شامل افراد مسن ، افرادی که پوست سفید ندارند و افرادی که مستعد ژنتیک به حلقه های تیره هستند، می شود. حلقه های تیره همچنین می تواند به دلایل زیر ایجاد شود:

 • درماتیت
 • سیگار کشیدن
 • مالیدن چشم ها
 • تب یونجه
 • خستگی
 • کم آبی بدن

نحوه استفاده از کمپرس سرد
فرد باید کمپرس را به آرامی روی چشم بسته قرار دهد و توصیه می شود که کمپرس سرد روی چشم آسیب دیده به مدت 15 دقیقه نگه داشته شود. خوب است که درمان را در صورت لزوم هر دو ساعت تکرار کنید.

نکاتی که هنگام استفاده از کمپرس سرد باید رعایت کنید

هرگز نباید یخ را مستقیماً روی پوست قرار داد همچنین افراد باید مراقب باشند که از کمپرس سرد یخ زده برای مدت طولانی استفاده نکنند. مدت زمان توصیه شده برای جلوگیری از سرمازدگی از کمپرس یخ زده حداکثر 20 دقیقه است و باید از بیشتر از این زمان توصیه شده خودداری کنید.

کمپرس گرم و مشکلات چشمی ای که می تواند درمان کند

کمپرس گرم نیز ممکن است بتواند درد ، فشار یا سوزش را تسکین دهد. مردم می توانند از کمپرس گرم برای درمان اختلال عملکرد غدد میبومیا (MGD) استفاده کنند ، وضعیتی که در آن غدد چشم چربی کافی ترشح نمی کنند. این کمبود روغن می تواند باعث خشکی و درد چشم شود.

آنچه باید قبل از استفاده از کمپرس سرد یا گرم بدانید

فرد قبل از استفاده از کمپرس سرد یا گرم روی  هر قسمت دیگری از بدن ، باید آن را روی ناحیه چشم آزمایش کند. از قرار دادن بسته های شیمیایی خنک کننده روی چشم خودداری کنید زیرا اگر مواد شیمیایی نشت کنند، می توانند باعث درد چشم و آسیب شوند. همچنین اگر افراد می خواهند از بسته غذایی منجمد به عنوان کمپرس سرد استفاده نمایند باید از زدن گوشت خام به چشم خودداری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.