آموزش ترکیب رنگ مو با اکسیدان برای موهای روشن و تیره

راهنمای جامع انتخاب اکسیدان مناسب برای درست کردن رنگ مو

رنگ‌کردن مو یکی از روش‌های محبوب برای تغییر ظاهر و ایجاد تنوع است. در این فرایند، ترکیب درست رنگ مو با اکسیدان نقش بسیار مهمی دارد. انتخاب و استفاده درست از این ترکیب اثر زیادی بر نتیجه نهایی می‌گذارد و زیبایی و جذابیت بیشتری به موهای شما می‌بخشد.

موهای روشن و تیره هر کدام خصوصیات و نیازهای خاص خود را دارند که باید موقع انتخاب رنگ و اکسیدان‌های مختلف مثل اکسیدان 0.12، اکسیدان 0.3 و اکسیدان 0.9 در نظر گرفته شوند. در این مقاله، به بررسی روش‌ها و نکات مهمی می‌پردازیم که به شما کمک می‌کنند تا بهترین ترکیب رنگ و اکسیدان را برای موهای روشن و تیره خود انتخاب کنید. پس همراهمان باشید.

اکسیدان چیست؟

اکسیدان با نام علمی هیدروژن پراکساید نوعی فعال‌کننده محسوب می‌شود. این ماده در واقع کاتالیزوری مناسب برای واکنشی است که موجب تغییر رنگ موی شما می‌شود. مواد تشکیل‌دهنده این محصول شامل هیدروژن پراکساید، ستیل الکل، آب و ستئاریل الکل هستند.

محلول اکسیدان کوتیکول موها را باز کرده و با نفوذ به عمق آن‌ها، ملانین‌های مو را اکسید می‌کند. با اکسیدشدن ملانین‌ها، رنگ مو به داخل کورتکس نفوذ می‌کند و رنگ موها را تغییر می‌دهد.

اکسیدان رنگدانه‌های طبیعی مو را تجزیه کرده و مو را روشن‌تر می‌کند. بنابراین استفاده از این محصول به‌تنهایی نیز موجب روشن شدن موها می‌شود. با‌این‌حال، میزان روشن شدن مو به عواملی مانند رنگ و بافت طبیعی مو، درصد و حجم اکسیدان و مدتی که اکسیدان خالی روی موها باقی می‌ماند بستگی دارد.

انتخاب حجم مناسب اکسیدان ها

انتخاب اکسیدان مناسب برای رسیدن به نتیجه دلخواه بسیار مهم است. اثرگذاری این محصول بر اساس درصد یا واحد حجم (ولوم) بیان می‌شود. هرچه این عدد بالاتر باشد محصول نهایی قوی‌تر است و موها را روشن‌تر می‌کند.

مثلا رنگ‌های موقت با اکسیدان‌های ضعیف‌تر (ولوم ۳ تا ولوم ۲۰) یا حتی بدون آن استفاده می‌شوند، درحالیکه رنگ‌های دائمی نیاز به اکسیدان‌های متوسط (ولوم ۲۰ تا ولوم ۳۰) دارند. برای روشن کننده‌هایی که به‌شکل پودر یا کرم هستند و برای دکلره‌کردن به کار می‌روند، باید از اکسیدان قوی‌تری (ولوم ۳۰ تا ولوم ۴۰) استفاده شود.

انواع اکسیدان رنگ مو

اکسیدان‌های مو مقادیر متفاوتی از هیدروژن پراکسید دارند. هرچقدر میزان هیدروژن پراکسید بیشتر باشد، قدرت روشن‌کنندگی آن نیز بیشتر خواهد بود. در ادامه با انواع مختلف این محصول از جمله اکسیدان 0.12 آشنا می‌شویم.

  • اکسیدان 0.3 درصد ولوم 10: اکسیدان 0.3 ولوم ۱۰ ضعیف‌ترین و کم‌خطرترین نوع این محصول است و موها را فقط یک درجه تیره‌تر می‌کند. این حجم برای موهای ظریف و نازکی که توانایی تحمل حجم بالاتر را ندارند، مناسب است. با استفاده از این محصول می‌توانید موهای روشن را به رنگ تیره‌تر تغییر دهید اما روشن کردن مو با این حجم امکان‌پذیر نیست.
  • اکسیدان 0.6 درصد ولوم 20: اگر قصد دارید موهای خود را یک یا دو درجه روشن‌تر کنید، از این محصول استفاده کنید. به‌دلیل قدرت بالای روشن‌کنندگی این نمونه برای موهای ضخیم مناسب‌تر است. اما باید توجه داشته باشید که به موها آسیب بیشتری می‌رساند. این اکسیدان همچنین رایج‌ترین انتخاب برای خاکستری کردن کامل موها است.
  • اکسیدان 0.9 درصد ولوم 30: ولوم ۳۰ تا سه درجه موها را روشن‌تر کرده و امکان نفوذ بیشتر رنگدانه‌ها به مو را فراهم می‌کند. با‌این‌حال به‌دلیل داشتن میزان پراکسید بالاتر، آسیب بیشتری به موها وارد می‌کند. در نظر داشته باشید که این محصول تنها برای مواردی که موهای شما آسیب‌دیده نیستند و می‌خواهید رنگ موهای خود را روشن‌تر کنید، مناسب است.
  • اکسیدان 0.12 درصد ولوم 40: استفاده از ولوم ۴۰ بدون پودر دکلره توصیه نمی‌شود. اکسیدان 0.12 بیشترین آسیب را به موها وارد می‌کند و فقط در مواقعی استفاده می‌شود که می‌خواهید موهای خود را حداکثر روشن کنید. هنگامی که این محصول با پودر دکلره ترکیب می‌شود، موهای شما را ۵ تا ۸ درجه روشن‌تر می‌کند.
حتما بخوانید  بهترین روش اصلاح موهای زائد بدن

اکسیدان بیشتر رنگ را روشن می‌کند یا تیره؟

اکسیدان به‌تنهایی موها را روشن‌تر یا تیره‌تر نمی‌کند، بلکه هدف اصلی آن فعال‌سازی مولکول‌های رنگ موجود در رنگ مو است و به آن‌ها کمک می‌کند که به ساقه مو نفوذ کنند تا نتیجه‌ای دائمی ایجاد شود. بنابراین اگر  رنگ‌های روشن‌تر یا تیره‌تر را ترجیح می‌دهید، باید به رنگ موی انتخابی خود توجه داشته باشید.

استفاده بیش ‌از ‌حد از اکسیدان در رنگ مو به موها آسیب می‌رساند. هرچقدر میزان هیدروژن پراکسید موجود در این محصول بیشتر باشد، قدرت روشن‌کنندگی آن نیز بیشتر خواهد بود. به‌همین دلیل، انتخاب حجم مناسب بر اساس نوع مو و رنگ مورد نظر اهمیت زیادی دارد تا از آسیب به موها جلوگیری کنید و نتیجه مطلوبی به‌دست بیاورید.

راهنمای جامع نسبت رنگ مو به اکسیدان

از آن‌جایی که اکسیدان یک ماده اساسی در پروسه رنگ‎کردن مو به‌شمار می‌آید و رنگ مو را به‌خوبی فعال می‌کند، غلظت یکی از اولین عواملی است که هنگام خرید باید به آن توجه کنید. هرچه عدد یک محصول بالاتر باشد، نشان‌دهنده غلظت بیشتر و قدرت بالاتر آن است. هنگام انتخاب این عنصر مهم باید به جنس و کیفیت موها، نوع رنگ مو و میزان روشن شدن مو توجه کنید. در ادامه، نوع اکسیدان متناسب با هر یک از این فاکتورها را بررسی می‌کنیم.

1. نوع رنگ مو

موقع انتخاب اکسیدان، اولین موردی که باید به آن توجه کرد نوع رنگ مو است. رنگ‌های مختلف مثل رنگ موی دائمی، موقتی و روشن‌کننده، هر کدام به اکسیدان مخصوصی نیاز دارند. رنگ‌های دائمی به اکسیدان 0.6 درصد نیاز دارند، در حالیکه روشن‌کننده‌ها به نمونه‌های قوی‌تری نیاز دارند و غلظت ۹ یا ۱۲ درصد برای آن‌ها مناسب است. رنگ‌های موقت بیشتر بدون اکسیدان تهیه می‌شوند و در صورت نیاز می‌توانید از نمونه‌های ضعیف‌تری استفاده کنید.

2. سلامت مو

در انتخاب ولوم مناسب باید جنس و کیفیت مو را در نظر بگیرید. موهای نازک و معمولی به اکسیدان‌های ضعیف‌تری نیاز دارند و در صورت استفاده از محصولات قوی ممکن است آسیب ببینند. معمولا ولوم‌های ۳ یا ۶ درصد برای موهای نازک و معمولی مناسب هستند. اما برای موهای ضخیم باید از ولوم قوی‌تری استفاده کنید تا کوتیوکول مو باز شود، زیرا موهای ضخیم در برابر اکسیدان و رنگ مو مقاومت بیشتری نشان می‌دهند.

3. میزان روشن‌شدن مو

برای افرادی که می‌خواهند موهای خود را روشن‌تر کنند، انتخاب اکسیدان بسیار اهمیت دارد. ولوم‌های ۳ درصد و ۶ درصد موها را یک تا دو درجه روشن‌تر و ولوم ۹ درصد و ۱۲ درصد نیز به‌ترتیب موها را تا سه درجه و هشت درجه روشن‌تر می‌کنند. به‌طور‌کلی باید بگوییم که با هر سه درصد افزایش در غلظت اکسیدان، موها تقریبا یک درجه روشن‌تر می‌شوند. با این قاعده می‌توانید مورد مناسب را انتخاب کنید.

نسبت اکسیدان به رنگ مو

پس از انتخاب درست ولوم، نسبت اکسیدان به رنگ مو فاکتور مهمی است که باید رعایت کنید. نسبت‌های مختلفی مانند یک به یک، یک واحد اکسیدان به یک و نیم واحد رنگ مو، یا دو واحد اکسیدان به یک واحد رنگ مو وجود دارند.

اگر هدف شما داشتن موهای بسیار روشن است، باید نسبت اکسیدان بیشتر باشد. اما برای رنگ‌های طبیعی و تیره می‌توانید از نسبت‌های یک به یک یا یک و نیم به یک استفاده کنید. بیشتر جعبه‌های رنگ مو اطلاعاتی درباره نسبت مناسب اکسیدان برای آن رنگ مو را دارند و استفاده از راهنمای درج‌شده بر رنگ مو کارساز است. اگر از پودرهای دکلره استفاده می‌کنید، بهتر است که از نسبت یک واحد پودر به دو واحد اکسیدان پیروی کنید تا مواد دکلره به‌خوبی اثر کنند.

حتما بخوانید  چگونه مراقب بهداشت فردی در سالن های زیبایی و یا کلینیک های پوست باشیم؟

باید توجه داشته باشید که با رعایت نسبت اکسیدان به رنگ مو می‌توانید به رنگ موی با کیفیت‌تری دست پیدا کنید. اما در نظر داشته باشید که نمونه‌های قوی ممکن است به موها آسیب برسانند. بنابراین توصیه می‌کنیم در انتخاب ولوم مناسب تا جای ممکن از نسخه‌های ضعیف‌تر استفاده کرده و برای به‌دست آوردن نتیجه مطلوب زمان بیشتری صبر کنید.

آموزش ترکیب رنگ مو با اکسیدان

هنگام روشن‌کردن رنگ مو باید اکسیدان را با رنگ موی دلخواه خود ترکیب کنید. این محصولات در ولوم‌های مختلفی موجود هستند و هرچقدر میزان آن بالاتر باشد، رنگ موهایتان روشن‌تر خواهد شد. این محصولات در انواع ولوم ۱۰، ۲۰، ۳۰ و ۴۰ در بازار عرضه می‌شوند.

ولوم‌های ۳۰ و ۴۰ بیشترین میزان روشنایی رنگ را فراهم می‌کنند و برای زمانی مناسب هستند که می‌خواهید موهایتان کاملا روشن شود. در مقابل ولوم ۱۰ تنها موها را یک یا دو درجه روشن می‌کند. به‌طورکلی مراحل ترکیب رنگ مو با اکسیدان شامل موارد زیر است.

  • انتخاب رنگ مو و درصد مناسب اکسیدان برای رسیدن به رنگ دلخواه.
  • مخلوط‌کردن رنگ مو و اکسیدان با نسبت دقیقی که در دستورالعمل تولیدکننده ذکر شده است.
  • قراردادن مخلوط روی مو و ماساژ دادن تا زمانی که تمام موها به‌طور کامل پوشش داده شوند.
  • انتظار برای مدت مشخص‌شده در دستورالعمل تولیدکننده.
  • شستشوی مو با آب ولرم تا زمانی که رنگ مو به‌طور ‌کامل شسته شود.

سوالات متداول

انواع مختلف اکسیدان‌ها کدامند؟

این محصولات در حجم‌های مختلفی از 1.5درصد تا اکسیدان 0.12 موجود هستند. حجم محصول، نشان‌دهنده قدرت آن است. هر چقدر بیشتر باشد، اکسیدان قوی‌تر است و موها را روشن‌تر می‌کند.

از چه اکسیدانی باید استفاده کنم؟

حجم اکسیدانی که باید استفاده کنید به رنگ موی فعلیتان، رنگ دلخواه شما و سلامت موهایتان بستگی دارد. به‌طور‌کلی برای موهای تیره‌تر به محصولی قوی‌تر و برای موهای روشن‌تر به نمونه ضعیف‌تری نیاز دارید.

عوارض جانبی استفاده از اکسیدان چیست؟

این محصول باعث خشکی، شکنندگی و وز شدن مو می‌شود. همچنین پوست سر را تا حد زیادی تحریک می‌کند.

آیا جایگزینی برای اکسیدان وجود دارد؟

هیچ جایگزینی برای این محصول وجود ندارد که به‌طور موثر موها را روشن کند. با‌این‌حال، بعضی از محصولات رنگ موی طبیعی وجود دارد که از مواد ملایم‌تری برای رنگ‌کردن مو استفاده می‌کنند. آن‌ها به اندازه رنگ موهای سنتی با اکسیدان قوی نیستند اما به شما کمک می‌کنند تا به رنگ دلخواه خود برسید.

سخن نهایی

در این مقاله به‌طور جامع به آموزش ترکیب رنگ مو با اکسیدان پرداختیم و نکات کلیدی را برای دستیابی به نتایج مطلوب در رنگ‌کردن موهای تیره و روشن بررسی کردیم. یکی از نکات مهم در انتخاب محصول مناسب، استفاده از اکسیدان 0.12درصد است. این ولوم به‌دلیل قدرت بالایی که دارد، به افرادی که می‌خواهند رنگ موهای خود را به‌طور خاص تغییر دهند پیشنهاد می‌شود.

فراموش نکنید که پیش از استفاده از هر رنگی، حتما آن را کمی روی پوست خود امتحان کنید. زیرا ممکن است به بعضی از فرمول‌ها حساسیت داشته باشید. به‌طور‌کلی، دستیابی به نتیجه دلخواه از ترکیب رنگ‌ها نیازمند تجربه و تمرین است و ممکن است در دفعه‌های اول به رنگ ایده‌آل خود نرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *